Arama :

 
Ziyaretçi Defteri Tavsiye Et Firma Rehberi Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

24 Haziran 2021 Perşembe 15:02    

 Namaz Vakitleri

 
 Ziyaretçi Sayısı
Online :  1 kişi
Bugün :  189 kişi
Toplam :  894224 kişi

 

Misafir Yazar
16 Mart 2016 Çarşamba
Fındık Üzerinde Oynanan Oyun

Ben Giresunlu bir vatandaşım. Haliyle fındık üreticisiyim. Fındık Karadeniz bölgesinin en büyük geçim kaynağı ve Ülkemize döviz girdisi sağlayan en büyük tarım ürünü. Aynı zaman da Dünya fındık ihtiyacının %75 ini biz sağlıyoruz daha da önemlisi fındığı gelir seviyesi ve parası değerli ülkelere ihraç ediyoruz. Yani demek istediğim 3. Dünya ülkelerine satmıyoruz. Peki, fındık neden para etmiyor? Üretici kan ağlıyor. Asıl mesele bu. Devlet neden sahip çıkmıyor? Falan filan vs. vs.

Bugün itibariyle fındık ticareti ve fındık işleme fabrikası bulunan bir tüccarın fındık fiyat listesi şöyledir. 1 kg kabuklu 50 randıman fındık yaklaşık olarak 10 TL. Peki, 1 kilo kavrulmuş, paketlenmiş fındık kaç para 62 TL. Düşündüm ve şu sonuca vardım. Vur çiftçinin ensesine al elinden emeğini. Bakın arkadaşlar, saygı değer yetkililer. Ben 1 kilo fındığı kırdım. Yaklaşık olarak 1 kilo fındıktan 600 ile 650 gram iç fındık elde ediliyor. Hadi işleme, paketleme ve işçi masrafını da düşelim. 1 kilo fındıktan 500 gr net kalsın. Yani 2 kilo fındık tan 1 kilo kavrulmuş fındık çıkıyor. Bunun maliyeti de 10 ar liradan 20 lira eder. Üzerine %50 de kâr koyalım. Bu sefer 1 kilo kavrulmuş fındık 30 TL olmaz mı? Peki, nerden geliyor bu 62 TL'lik fiyat. Nerden mi geliyor çiftçinin emeğinden, alın terinden çalıyorlar fındık para etmiyor diye diye. Fındık para etmese sen 1 kilo kavrulmuş fındığın üstüne 62 TL etiket yapıştırabilir misin? Ya da % 100 kar payı üstüne ekleyebilir misin? Satamazsan en fazla % 20 ekleyebilirsiniz.

Üstelik bu tesisler günde tonlarca fındığı kıran tesisler.  Ayrıca bu fındığın kabuğunun da para ettiğini unutmayalım. O hesapta hiç yok. Hesapta olmayan bir şey daha var buda bu tür işletmeler devletin verdiği teşvikten yararlanıyorlar. Yani çalıştırdıkları işçilerin sigorta priminin bir miktarı devlet tarafından ödeniyor. Yani bu vicdansız ve ahlaksız tüccarlar oldukça bizim fındığımız para etmez. Daha çok ağlar dururuz devlet sahip çıkmıyor diye.

Ben buradan Karadeniz sahillerinde bulunan bütün Maliye Bakanlığına bağlı kurumlara sesleniyorum. Bu tüccarların denetlenmesini ve haksız kazancın ticaret ahlakına uymadığını beyan ediyorum. Lütfen bu tüccarları denetleyin ve gerekeni yapın. Ziraat Odaları ve Borsaları da bu tüccarlar kontrol ediyor. Olan masum fındık üreticisine oluyor. Buradan bütün fındık üreticilerine de sesleniyorum. Fındığı senden alırken randımanına bakıp alan ve 50 randımandan yüksek geldiğinde sesini çıkarmayıp 50 randımandan hesap gören tüccarlar istemiyoruz. Bulunduğunuz yerin maliye, zabıta ve tüketici mahkemelerine başvuru yapın. Gerekirse Vali, Kaymakam ve belediye başkanlarına durumu arz edelim.


Hidayet Yiğit

Bu Yazı Toplam 2914 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
Bu yıl pikniğimizi ne zaman nerede yapalım?
20 Mayıs Cumartesi Arnavutköy'de
21 Mayıs Pazar Kemerburgaz'da

Narmikan TV
  Resim Galerisinden


Aşağı Mahalle


9.Dönem Yönetim Kurulu


Köy Halkı


Piknik_2007


Kahveyanı


Kurban Bayramı


Fotoğraf Yarışması


Sizden Gelenler


kuzgun Piknik


ODTÜ'den Ziyaretciler

  Kuzgun Röportaj
    Diğer Röportajlar
 
  Haftanın Yazarı
ibrahim Balcıoğlu
Hakkını Helal Et Ana!
Ayhan İnal
Bir Babanın Oğluna Doğum Güne Mesajı
Misafir Yazar
Fındık Üzerinde Oynanan Oyun
   Diğer Yazarlar
 
   

 Kullanıcı
 Parola
  Yeni Üye Şifremi Unuttum
 

İlkelerimiz | Yasal Uyarı

 :: Ana Sayfa :: Editöre Gönder :: Günün Haberleri :: İletişim

 

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2007-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: 0212-618 66 28  |  Faks: 0212-618 66 28  |  Destek:
Sayfa Üretimi: 0.0815  | Teknik Destek: Cizginet & Webdizayntürk
Haberler artık Outlook'ta