Melike Melek Oldu Gitti

Melike melek oldu ama arkasında koskoca 17,5 yıl bıraktı. Her gün her saat her dakika onu gözlemleyen ağabeyi Celil yazdı hikayesini.
Celil duygu yüklü yazında “En zoru da neydi biliyor musunuz? Yıllarca el bebek gül bebek büyüttük ailecek kardeşimi. Yürüyemiyordu, konuşamıyordu, yemeğini kendi yiyemezdi, altı bezlenirdi. Yeni doğmuş bebek gibiydi, bütün her şeyi 17,5 yıl boyunca yaptık. Ama her şeyi anlardı, çok akıllıydı benim kardeşim. Gasilhanenin önünde kardeşimin buz gibi bedeninin,  “Oraya sakın koymayın zaten üşümüş iyice üşür” dememe rağmen yine de buz gibi olan -20 derecedeki morga konulması.

İmam “Hakkınızı helal ettiniz mi?” dediğinde "Helal Olsun" derken sesimin titremesi, boğazımın düğümlenmesi. Tabutu omuzlarken kardeşimin o tabutta olduğuna inanamamak. Kendi ellerimle yerleştirdim o mezara Kardeşimi, Canımı, kanımı, çocuğumu, ellerim titreye titreye. Başını, vücudunu düzelttim o mezarda rahat uyusun diye. Tahtalar konuldu, sonra o üzerine atılan toprak ve toprağın sesi... Ömrümde unutmayacağım o toprağın sesini. Gözleri, gözleri açık kaldı, “abim kapat gözlerini artık” dedim, kapatmadı, kapatamadı. Ben kapatmak istedim göz kapaklarını, okşadım, öptüm yine kapanmadı Melike'min gözleri. İnşallah diğer tarafta koşa koşa gelip sarılırsın bana, hiç kimsenin duymadığı konuşma sesini duyurursun bana, "Abimmm” dersin bana benim sana dediğim gibi” dedi.

Giresun Tirebolu Kuzgun Derneğinin Dünyaya Yansıyan sesi sitesinden 20.04.2019 tarihinde yazdırılmıştır.